Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zataškali krađu vojne opreme od 300.000 eura * Milo rekorder po broju savjetnika * Treba nam novi predsjednik * Samo na kamate za drugi blok daju 104 miliona * Zataškali krađu vojne opreme od 300.000 eura * Narko-mafija likvidirala manekenke * Britanci obučavaju ukrajinske trupe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-03-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, potpredsjednik SDP-a:
Ako ne bude pozivnice za NATO, biće izbora.

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2015-03-11 MART – MJESEC ŽENSKE ISTORIJE
Stalna borba za ravnopravnost stranice koje nam nedostaju Istorija žena je odavno izašla iz svoje pionirske faze. To više nije ni samo usko akademska ni samo usko feministička tema. Naprotiv, teme koje možemo dovesti u vezu sa istorijom žena sve više prodiru u svakodnevni život i kulturu
Dan - novi portal
Mje­sec mart je po­sve­ćen isto­ri­ji že­na, ši­re­nju zna­nja o do­pri­no­si­ma is­tak­nu­tih, ali i „obič­nih” že­na u pro­šlo­sti, kao i po­ve­ća­nju svi­je­sti o neo­p­hod­no­sti in­te­gri­sa­nja tih zna­nja u na­še isto­rij­sko pam­će­nje. Tim po­vo­dom će ši­rom svi­je­ta to­kom ovog mje­se­ca bi­ti or­ga­ni­zo­va­ni broj­ni na­uč­ni, umjet­nič­ki i edu­ka­tiv­ni pro­gra­mi sa jed­nim za­jed­nič­kim ci­ljem: da se žen­sko isto­rij­sko na­sle­đe spa­si od za­bo­ra­va i da se uka­že na neo­p­hod­nost re­vi­zi­je svih isto­rij­skih zna­nja ko­ja is­klju­ču­ju ili mar­gi­na­li­zu­ju isto­rij­sku ulo­gu i zna­čaj že­na u pro­šlo­sti.
Po­ku­šaj re­vi­zi­je
Obi­lje­ža­va­nje mar­ta kao mje­se­ca žen­ske isto­ri­je po­če­lo je 1987. go­di­ne u SAD na osno­vu re­zo­lu­ci­je ko­ju je te go­di­ne – na za­htjev Na­ci­o­nal­nog pro­jek­ta žen­ske isto­ri­je – usvo­jio Kon­gres Sje­di­nje­nih Ame­rič­kih Dr­ža­va. Usko­ro na­kon to­ga ova prak­sa je, me­đu­tim, pre­šla gra­ni­ce SAD i po­pri­mi­la glo­bal­ni ka­rak­ter.
Na­sta­nak isto­ri­je že­na kao na­uč­ne di­sci­pli­ne je, na­rav­no, ti­je­sno po­ve­zan sa isto­ri­jom fe­mi­ni­zma i sa bor­bom za po­što­va­nje žen­skih pra­va, i u tom smi­slu su po­li­tič­ki i na­uč­ni aspek­ti isto­ri­je že­na ne­raz­dvoj­ni. Kao na­uč­na di­sci­pli­na, isto­ri­ja že­na je na­sta­la se­dam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka. Ona je na­sta­la pr­ven­stve­no kao po­ku­šaj re­vi­zi­je isto­rij­skog zna­nja i kao re­ak­ci­ja fe­mi­ni­stič­ki ori­jen­ti­sa­nih na­uč­ni­ca na „zva­nič­nu” isto­ri­ju ko­ja je pre­ćut­ki­va­la že­ne ko­je su ima­le ne­sum­njiv isto­rij­ski zna­čaj, ig­no­ri­sa­la uti­caj že­na na isto­rij­ska zbi­va­nja i uti­caj isto­rij­skih zbi­va­nja na že­ne, i za­ne­ma­ri­va­la raz­li­či­ta is­ku­stva že­na to­kom pro­šlo­sti ogla­ša­va­ju­ći ih isto­rij­ski ire­le­vant­nim, „lič­nim” i „pri­vat­nim”.
Raz­voj isto­ri­je že­na kao na­uč­ne di­sci­pli­ne po­či­nje se­dam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka ka­da su ame­rič­ke isto­ri­čar­ke – ne­za­do­volj­ne tret­ma­nom že­na u okvi­ru so­ci­jal­ne isto­ri­je ko­ja je ta­da bi­la u uspo­nu – pr­vi put de­fi­ni­sa­le nje­na na­uč­ne po­stu­la­te. Da­nas već go­vo­ri­mo o tri fa­ze raz­vo­ja ove na­uč­ne di­sci­pli­ne. Na­kon pi­o­nir­skih po­če­ta­ka isto­ri­je že­na se­dam­de­se­tih go­di­na u SAD, „kor­mi­lo” su u dru­goj fa­zi, to­kom osam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka, pre­u­ze­le isto­ri­čar­ke sa nje­mač­kog go­vor­nog pod­ruč­ja. Ta­ko­đe, to­kom osam­de­se­tih me­đu na­uč­ni­ca­ma na­ra­sta sum­nja u uni­ver­zal­nost žen­skog isto­rij­skog is­ku­stva, ta­ko da se in­te­re­so­va­nje sve vi­še pre­u­smje­ra­va ka raz­li­či­tim par­ti­ku­lar­nim žen­skim is­ku­stvi­ma ko­ja su, ka­ko se sa­da vje­ro­va­lo, nu­žno od­re­đe­ne isto­rij­skim, ra­snim, kla­snim, ge­ne­ra­cij­skim i dru­gim či­ni­o­ci­ma. Kao re­zul­tat tih na­uč­nih na­po­ra 1986. go­di­ne u Am­ster­da­mu je odr­žan pr­vi Me­đu­na­rod­ni kon­gres žen­ske isto­ri­je, ko­jem su pri­su­stvo­va­le isto­ri­čar­ke iz 31 ze­mlje za­pad­ne i is­toč­ne Evro­pe, Sje­ver­ne i Ju­žne Ame­ri­ke, Afri­ke, Azi­je i Austra­li­je. Na kra­ju, u tre­ćoj fa­zi raz­vo­ja ove di­sci­pli­ne, ko­ja po­či­nje u po­sled­njoj de­ce­ni­ji pro­šlog vi­je­ka, žen­ska isto­ri­ja sve vi­še ustu­pa mje­sto is­tra­ži­va­nju ro­da kao kom­plek­snog, so­cio-kul­tur­nog fe­no­me­na, to jest ja­vlja se po­tre­ba pro­u­ča­va­nja ne sa­mo po­ja­va unu­tar ro­do­va, već i od­no­sa iz­me­đu njih, sa kraj­njim ci­ljem da se ta­ko ste­če­na zna­nja uklju­če u op­štu isto­ri­ju.
No­vi in­te­re­si
Isto­ri­ja že­na je odav­no iza­šla iz svo­je pi­o­nir­ske fa­ze. To, ta­ko­đe, vi­še ni­je ni sa­mo usko aka­dem­ska ni sa­mo usko fe­mi­ni­stič­ka te­ma. Na­pro­tiv, te­me ko­je mo­že­mo do­ve­sti u ve­zu sa isto­ri­jom že­na sve vi­še pro­di­ru u sva­ko­dnev­ni ži­vot i kul­tu­ru, „vi­so­ku” i ma­sov­nu. Sve je vi­še fil­mo­va, po­zo­ri­šnih pred­sta­va, isto­ri­o­graf­skih i knji­žev­nih dje­la, raz­li­či­tih te­le­vi­zij­skih se­ri­ja itd. ko­ja su usred­sre­đe­na na žen­ska svje­do­če­nja o isto­rij­skim do­ga­đa­ji­ma i na že­ne kao ak­ter­ke isto­rij­skih do­ga­đa­ja. Is­po­sta­vlja se da nam je žen­ska ver­zi­ja isto­rij­skih „isti­na” sve dra­go­cje­ni­ja i da nam žen­ske stra­ni­ce isto­ri­je sve vi­še ne­do­sta­ju. Na ovo pre­u­smje­ra­va­nje isto­rij­skog in­te­re­so­va­nja uti­ca­lo je – osim fe­mi­ni­zma i isto­ri­je že­na kao na­uč­ne di­sci­pli­ne – i na­ra­sta­ju­će in­te­re­so­va­nje isto­ri­ča­ra za pri­vat­ni ži­vot u pro­šlo­sti, raz­li­či­te so­ci­jal­ne isto­rij­ske te­me i mar­gi­nal­na is­ku­stva ko­ja je isto­ri­ja ne­ka­da ig­no­ri­sa­la kao ne­bit­na, kao i pro­mje­na ukup­nog ide­o­lo­škog dis­kur­sa ko­ji od­vla­či pa­žnju od cen­ta­ra mo­ći i pre­su­mje­ra­va je ka pe­ri­fe­ri­ji.
Na­rav­no da nas pri­je sve­ga za­ni­ma šta mi u Cr­noj Go­ri pred­u­zi­ma­mo da sa­ču­va­mo vla­sti­to žen­sko isto­rij­sko na­sle­đe, to jest šta u tom po­gle­du či­ne ov­da­šnje na­uč­ne in­sti­tu­ci­je i in­sti­tu­ci­je kul­tu­re i na­uč­ne i umjet­nič­ke eli­te. Re­klo bi se – ne mno­go. Iz­lo­že­ni raz­li­či­tim na­uč­nim, kul­tur­no-po­li­tič­kim, kul­tur­nim i umjet­nič­kim uti­ca­ji­ma ko­ji sti­žu iz­va­na, do iz­vje­sne mje­re pre­po­zna­je­mo zna­čaj ove te­me. O to­me, iz­me­đu osta­log, svje­do­či i Ini­ci­ja­ti­va za osni­va­nje Mu­ze­ja že­na Cr­ne Go­re iza ko­je sto­ji Ko­or­di­na­ci­o­ni od­bor za osni­va­nje Mu­ze­ja že­na ko­ji su kon­sti­tu­i­sa­le pred­stav­ni­ce ci­vil­nog sek­to­ra, Mi­ni­star­stva kul­tu­re, Mi­ni­star­stva za ljud­ska i ma­njin­ska pra­va i Od­bo­ra za rod­nu rav­no­prav­nost u Skup­šti­ni Cr­ne Go­re. Kon­fe­ren­ci­ja „Rod i na­slje­đe: in­klu­zi­ja rod­nog pri­stu­pa u upra­vlja­nje kul­tur­nim na­slje­đem ko­ja će, pod po­kro­vi­telj­stvom Une­ska, bi­ti odr­ža­na kra­jem ma­ja na Ce­ti­nju, mo­gla bi da­ti vje­tar u le­đa ovoj ini­ci­ja­ti­vi i po­kre­nu­ti stva­ri na­pri­jed. Ono što nam u ovom tre­nut­ku, či­ni se, naj­vi­še ne­do­sta­je je­su eks­pert­ska zna­nja jer iz­me­đu one isto­ri­je že­na o ko­joj je ov­dje ri­ječ i tra­di­ci­o­na­li­stič­kih za­pi­sa o „sta­rim Cr­no­gor­ka­ma” ne sa­mo da če­sto po­sto­ji ve­li­ka raz­li­ka, već su to uglav­nom pri­stu­pi ko­ji se me­đu­sob­no is­klju­ču­ju.
Na­ta­ša Ne­le­vić

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"